Patarimai

Kiekvienais metais tūkstančiai lietuvių nusprendžia išvykti į užsienį ir pradėti savo ir šeimos gyvenimą nuo pradžių. Daugeliui toks sprendimas greitai pasiteisina, tačiau yra ir tokių išvykėlių, kuriems emigravimas tampa tikru išbandymu ar netgi košmaru. Todėl, prieš priimant tą lemtingą sprendimą apie gyvenimą ir darbą užsienyje, būtina rimtai apsvarstyti keletą dalykų.

Įsitikink, kad tu tikrai nori visą gyvenimą ar ilgesnį laiką gyventi užsienyje. Žolė visada žalesnė kitoje šalyje. Daugelis emigrantų naują gyvenimą įsivaizduoja idealų, be jokių problemų ar sunkumų. Bet vos tik nuvykus ir pradėjus kurti naują gyvenimą, ieškant darbo, labai daug emigrantų pasijunta taip, tarsi dabar ta žolė būtų daug ryškesnė Lietuvoje. Atostogaudami Anglijoje ar Airijoje pas draugus šią šalį matome vienaip, o jau ten gyvenant atrandame vis daugiau dalykų, kurių anksčiau nepastebėjome ir kurie dažnai atrodo nesuprantami arba net erzinantys. Prieš nusprendžiant persikelti gyventi ir dirbti į kurią nors užsienio šalį reikia joje apsilankyti bent keletą kartų. Be to, šie apsilankymai turėtų būti skirtingu metų laiku ir šiek tiek ilgesni, nei paprastos vienos savaitės atostogos. Svarbu per atostogas pabandyti „pagyventi“ toje šalyje, t.y. išsinuomoti namą ar butą atostogoms, o ne viešbutį, pirkti maistą vietinėse parduotuvėse ir taip bandyti pajusti tikrą vietinių žmonių gyvenimą. Jei ir po visų praleistų neturistinių vizitų tu jauti, kad šioje šalyje papročiai tau yra priimtini ir tu lengvai prisitaikysi prie naujos gyvenamosios vietos, tada tu gali pradėti planuoti savo išvykimą į užsienį.

Susipažink su imigracijos įstatymu ir kitais įstatymais, kurie tau galios gyvenant užsienio šalyje. Pasitikrink, kokie yra imigracijos įstatymai ir reikalavimai, patikrink, kokia yra kitų į šią šalį imigravusių žmonių patirtis, kokie pakeitimai šiame įstatyme yra numatomi artimiausiu metu. Lietuvai esant ES nare lietuviams tapo labai lengva emigruoti į kitas ES valstybes. Tačiau, daug žmonių pasirenka emigraciją į tolimesnes valstybes, pavyzdžiui, Australija, Kanada, Amerika ir kitas. Informacijos apie imigracijos įstatymą, kitų žmonių patirtį ieškok interneto forumuose, jei reikia, pasitark su specialistais, kurie išmano įstatymus. Nėra nieko blogiau, nei suplanuoti savo ir vaikų gyvenimą užsienyje, o tada sužinoti, kad tavo vizos negalima pratęsti, todėl tu ir visa tavo šeima turi šalį palikti.

Išanalizuok savo finansinę situaciją. Net jei turi garantuotą darbo vietą užsienyje, tau reikės lėšų įsikurti ir išgyventi svečioje šalyje iki pirmo atlyginimo. Jei darbas užsienyje dar nerastas, tau reikia net didesnių lėšų, nes nežinai, kiek laiko teks ieškoti darbo vietos. Pasirūpink būtinomis santaupomis, kurios padės tau išgyventi. Jei darbo užsienyje dar neturi ir tik planuoji jo ieškoti, išanalizuok darbo rinkos situaciją toje šalyje, apsvarstyk, kiek tu gali užtrukti jo ieškant. Jei tu darbą gali gauti, koks darbas tai bus, ir kokio atlyginimo tu gali tikėtis? Ar to užteks norint išgyventi bent pirmus metus? Ar tu iš viso turėsi leidimą dirbti toje užsienio šalyje? Daugelyje užsienio šalių imigrantai turi gauti ne tik vizą, bet ir leidimą dirbti. Šiuos leidimus dažnai gauti yra daug sunkiau nei vizą.

Pagalvok, ką tu darysi su savo sukauptais daiktais. Jei tu Lietuvoje turi namus, ar tu juos parduosi, išnuomosi ar tiesiog paliksi tuščius? Ką tu darysi su automobiliu, baldais ir kitais daiktais? Turimas nuosavas būstas yra tavo ryšys su Lietuva ir tu į jį galėsi grįžti kada tik sumanęs. Tačiau tiems, kurie būstą Lietuvoje nuomojosi, kyla kitas klausimas, ką daryti su visais turimais daiktais, jei jų nėra kur priglausti bent jau laikinai. Lietuvoje nėra įprasta išvykstant gyventi į užsienį su savimi pasiimti ir visus savo baldus ir kitus daiktus, kaip tai daro daug užsieniečių. Toks daiktų pervežimas brangiai kainuoja, reikalauja daugybės dokumentų ir papildomo laiko. Todėl, lietuviams geriausia išeitis yra daiktus parduoti, didesnę materialią ar sentimentalią vertę turinčius daiktus pasiimti su savimi arba priglausti pas gimines ar draugus, kol atsiras palankios sąlygos jų pervežimui į namus užsienyje.

Sužinok apie užsienio šalies sveikatos apsaugos sistemą. Net jei šiuo metu tu esi sveikas ir niekuo nesiskundi, ateityje vistiek kada nors teks apsilankyti pas gydytojus svečioje šalyje. Todėl būtina sužinoti, kokia yra sveikatos apsaugos sistema toje šalyje, kaip ji skiriasi nuo lietuviškos. Taip pat apsvarstyk galimybę, ar tau būtų lengva susikalbėti su gydytojais, jei šiuo metu atsidurtum ligoninėje. Ar tau reikės mokėti papildomai už gydytojų paslaugas, ar jos bus apmokamos iš tavo sumokėtų mokesčių? Tai taip pat labai svarbus dalykas, kurį reikia sužinoti dar prieš išsiruošiant dirbti ir gyventi užsienyje. Gal tau reiktų pagalvoti apie papildomą sveikatos ir gyvybės draudimą laikotarpiui, kol tu ieškosi darbo ir nemokėsi jokių mokesčių. Visa tai reikalauja daug žinių, informacijos ir papildomų lėšų. Šie tik penki patarimai jokių būdu nėra viskas, ką reikia padaryti ir sužinoti prieš paliekant Lietuvą. Naujas gyvenimas užsienyje, naujas darbas, nauji pažįstami reikalauja daug žinių ir pasiruošimo norint išvengti didelio kultūrinio šoko ir gimtinės ilgesio. Kuo atidžiau ruošiesi savo išvykimui, tuo didesnė tikimybė, kad tavo apsigyvenimas užsienyje prasidės sklandžiai ir sėkmingai.

(Resursai: darbas-uzsienyje.blogspot.com)


Naudinga informacija

Norvegija

Gamta, klimatas, transportas.

Norvegija – visame pasaulyje žinoma nepakartojamos gamtos, kalnų ir fiordų šalis. Palyginti šiltą klimatą Norvegijoje lemia šilti vėjai ir vandenyno srovės (golfo srovė). Vidutinė aukščiausia vasaros temperatūra - 17 laipsnių šilumos, žiemos vidutinė žemiausia temperatūra – 5 laipsniai šalčio. Norvegija – didžiulių atstumų šalis. Šalyje daug tiltų tarp fiordų ir salų, ar jungiančių salas su žemynu. Daugybė kelių eina per tunelius. Šalis išraižyta geležinkelių. Tačiau dar svarbesnis - oro transportas. Norvegijoje yra apie 50 vietinės reikšmės oro uostų. Plaukioja daugybė laivų, kurie perveža keleivius ir daugiau kaip pusę šalies krovinių. Informacija apie transportą rasite internetinėse svetainėse www.nsb.no, www.nettbuss.no, www.travelstart.no ir kitose. Miestuose - susisiekimas autobusais, metro, tramvajais, t.p. į salas ar pusiasalius plaukia laivai. Informacija www.trafikanten.no.

Gyventojai, miestai, kalba.

Norvegijoje paskutiniaisiais duomenimis gyvena apie 4,5 mln gyventojų. Čia yra apie 350 000 imigrantų, dauguma jų – iš vakarų valstybių (Švedijos, Danijos, Anglijos), o tarp imigrantų ne iš EEE šalių pirmauja atvykėliai iš Pakistano, Irako, Irano, Vietnamo, Bosnijos-Hercegovinos. Didžiausi Norvegijos miestai – Oslas - 517 401 gyv. (turistinė informacija - www.visitoslo.com), Bergenas - 235 423 gyv., Trondheimas - 152 699 gyv., Stavangeris -111 0007 gyv. ir Kristiansandas - 74 590 gyv. Norvegijoje yra dvi valstybinės kalbos, kurios skiriasi kaip pavyzdžiui žemaičių ir aukštaičių tarmė. Būkmol (bokmål) - knygų kalba - įtakota danų kalbos, kalba apie 80 proc., o nynošk (nynorsk) - naująja norvegų kalba - kalba apie 20 proc. gyventojų. Kalbėti savo dialektu (net ir vesti TV ar radijo laidas) Norvegijoje yra įprasta, todėl praeina ne vieneri metai, kol užsienietis supranta visus įvairiausiais dialektais kalbančius norvegus. Elementarus norvegų kalbos mokėjimas yra būtinas, norint Norvegijoje dirbti, nors beveik visi norvegai labai gerai moka ir anglų kalbą. Norvegų kalbą galima išmokti suaugusiųjų mokymo centre, kursai ES piliečiams yra mokami. Kreipkites: Rosenhof Voksenopplaeringssenter, Dynekilgaten 10, 0569 Oslo, tel.: +47 22 38 77 00, www.rvo.no.

Norvegijos valstybė.

Norvegija - viena turtingiausių pasaulyje ir aukšto gyvenimo lygio valstybė, kurioje rūpinamasi žmonių lygiateisiškumu, beveik neegzistuoja dideli turtiniai kontrastai. Norvegijos konstitucija paskelbta 1814 metų gegužės 17 dieną, išsivadavus iš Danijos, kurios sudėtyje Norvegija buvo nuo 1380-ųjų, valdžios. Ši diena yra Norvegijos nacionalinė šventė. Tais pačiais 1814 metais Norvegija dėl nepalankiai susiklosčiusių politinių aplinkybių buvo privesta sudaryti sąjungą su Švedija, tačiau šalies konstitucija ir lygiavertės partnerės statusas leido šaliai išlaikyti dalinę nepriklausomybę. Visiškai nepriklausoma valstybe Norvegija tapo 1905 metais, nutraukus uniją su Švedija. 2005-aisiais metais Norvegija švenčia 100-o metų nepriklausomybės jubiliejų.Norvegijoje yra paveldima konstitucinė monarchija. Jau daugiau kaip šimtą metų veikia parlamentinė sistema, kurioje kabinetas (Karaliaus Taryba) atsiskaito Stortingui (Tautos Asamblėjai). Policija ir armija pavaldi vyriausybei, kuriai vadovauja ministras pirmininkas. Norvegijos karalius Haraldas V-asis politinio vaidmens neturi ir atstovauja visai tautai. Stortingą sudaro 165 parlamentarai, atstovaujantys įvairioms politinėms partijoms ir perrenkamas kas ketveri metai. Informacijos apie Norvegiją ir visas jos institucijas galite rasti internetinėse svetainėse: www.norge.no, www.odin.no, www.eniro.no.

Norvegija ir Europos sąjunga.

Nors Norvegija nėra Europos sąjungos sudėtyje, joje visų ES šalių piliečiams galioja beveik tos pačios, kaip ir Europos sąjungos šalyse, taisyklės. Norvegijos ir ES santykius nustato EEE (Europos ekonominės erdvės) sutartis. Lietuvai tapus Europos sąjungos nare, lietuviams plačiau atsivėrė ir Norvegijos darbo rinka. Dabar Norvegijoje dirba ir gyvena apie 20 000 lietuvių. Jų vis daugėja, vieni laikinai atvyksta studijuoti ar dirbti, kiti kuriasi ilgesniam laikui. Nepamirškite, kad šioje civilizuotoje ir demokratinėje šalyje, kur rūpinamasi žmonių teisėmis, Jūs taip pat turite laikytis visų joje galiojančių įstatymų ir taisyklių.

Kelione į Norvegija.

Dažniausiai kelionės į Norvegiją išlaidas apmoka pats darbuotojas. Mūsų agentūra pasirengusi parinkti savo klientams optimalų kelionės variantą tiek kainos, tiek patogumo atžvilgiu. Taip pat padėsime įsigyti reikiamus bilietus bei paruošti kelionės į jums paskirtą darbo vietą detalų planą. Bilietų kainos gali keistis, tad tikslesnę informaciją apie kainas, galimus papildomus mokesčius, specialius pasiūlymus rasite įvairių vežėjų kompanijų interneto svetainėse arba kelionių agentūrose. Jose sužinosite ir apie nuolaidas, taikomas jaunimui bei išankstiniams bilietams, o taip pat informaciją apie šiuo metu galiojančius tvarkaraščius.

Transporto priemonės: Autobusai, Traukiniai, Keltai, Lėktuvai.

Pasiruošimas kelionei.

Optimalų kelionės variantą ir transporto rūšį (rūšis) derėtų rinktis, apsvarsčius ne tik kainas ir tvarkaraščius, bet ir daugelį kitų sąlygų: pavyzdžiui, reikėtų nepamiršti, kad skrendantys lėktuvu ekonominės klasės keleiviai nemokamai gali vežtis tik 20 kg bagažo. Todėl pagalvokite, ar ketinate su savimi vežtis daug daiktų (pavyzdžiui, maisto produktų, rūbų ir pan.). Atidžiai pasitikrinkite, kokioje šalies vietoje randasi jūsų būsimo darbo vieta. Darbo pasiūlymų geografinis išsidėstymas apima visą šalį, o atstumas nuo Norvegijos pietų iki šiaurės sudaro virš 2000 kilometrų. Vis dėlto neverta nerimauti net ir tuomet, jei gavote darbo pasiūlymą toliau nuo Norvegijos sostinės. Ši Skandinavijos šalis pasižymi puikiai išvystytais autobusų ir geležinkelio transporto tinklais, tad atvykę į Oslą, be vargo pasieksite net ir atokiausius šalies kampelius. Rengiantis kelionei reikėtų atidžiai susipažinti ir su visomis būsimo darbo sąlygomis. Pavyzdžiui, derėtų tiksliai sužinoti, ar jūsų darbo sutartyje numatomas nemokamas maitinimas, aprūpinimas darbo priemonėmis, drabužiais ir kt.; ar jūsų būsimojo darbdavio / įmonės įdarbinimo sutartis numato jūsų asmeninės transporto priemonės naudojimą darbo tikslams. Susipažinę su būsimosios kelionės smulkmenomis, apsispręskite, kaip vyksite į Norvegiją: nuosavu automobiliu, autobusu ar lėktuvu.

Svarbiausia, ką reikia nurodyti Jūsų CV - anketoje (Gyvenimo aprašyme).

Rekomenduojame anketoje suteikti mums kuo daugiau informacijos apie save, savo įgūdžius ir žinias, darbo patirtį ir pageidavimus. Neužpildyti gali likti tik nepažymėti laukeliai, tačiau anketos, kuriose asmuo nenurodė savo išsilavinimo ir/ar darbo patirties, dažniausiai nesulaukia darbdavių susidomėjimo. Neabejotina, kad, rinkdamiesi darbuotojus, darbdaviai pirmiausiai atkreipia dėmesį į asmens darbo patirtį. Todėl primygtinai patariame nurodyti, kokioje srityje esate labiausiai patyręs bei kokioje darbo sferoje manote galėsiąs būti naudingiausiu darbuotoju. Mūsų įmonės tikslas – abipusiu pasitikėjimu pagrįsta patikimų klientų rato plėtra. Jei pažįstate jau pasinaudojusį mūsų paslaugomis asmenį, kuris galėtų rekomenduoti jus asmeniškai, paminėkite tai savo CV-anketoje. Informuojant apie laisvas darbo vietas, tai būtų jūsų privalumas. Jeigu ateityje norėtumėte atnaujinti savo registracijos anketą, nebus būtina pildyti ją antrą kartą. Pakaks to, kad atsiųsite mums el. laišką su jūsų vardu, pavarde bei tais duomenimis, kuriuos norite pakeisti.

Siekiantiems įsidarbinti Norvegijoje neabejotinu privalumu tampa užsienio kalbos mokėjimas, nes vienoje darbo vietoje dažniausiai dirba vos vienas ar keli darbuotojai iš Lietuvos. Tad darbdaviai pagrįstai reikalauja anglų arba norvegų kalbos žinių. Kai kuriuose projektuose, pvz., statybose, yra galimybė kartu dirbti keliems asmenims iš Lietuvos, iš kurių bent vienas moka užsienio kalbą. Taigi, net ir nemokantiems užsienio kalbos, tačiau geriems savo srities specialistams neužkertamas kelias įsidarbinti Norvegijoje. Tokiu atveju sudaroma darni kelių asmenų komanda: į kvalifikuotų darbuotojų grupę paskiriamas darbuotojas, gerai mokantis anglų arba norvegų kalbas.

Profesinės kvalifikacijos pripažinimas.

Gausite geriau apmokamą ar pagal savo išsilavinimą ar specialybę darbą, jei turėsite dokumentus, patvirtinančius Jūsų išsilavinimą ir darbo patirtį. Norėdami gauti daugiau informacijos apie kvalifikacijos pripažinimą, aplankykite tinklalapį www.nokut.no.

Leidimas gyventi ir dirbti Norvegijoje.

Norint dirbti Norvegijoje, Jums reikės gauti leidimą. Gavus leidimą dirbti, automatiškai gaunate ir leidimą čia gyventi. Jei susituokiate su Norvegijos piliečiu (-e) ir gaunate leidimą gyventi Norvegijoje šeimos susijungimo pagrindu, automatiškai gaunate ir leidimą čia dirbti. Jei ketinate dirbti laikinai, galite kreiptis dėl leidimo, suteikiamo pagal pereinamojo laikotarpio taisykles naujųjų ES šalių piliečiams. Leidimas gaunamas lengviau, bet nesuteikia teisės gauti leidimo nuolat gyventi Norvegijoje.

Darbo sutartis.

Darbo sutartis sudaroma, atsižvelgiant į konkretaus projekto trukmę. Bet visos vėlesnės derybos, liečiančios darbo sutarties pratęsimą ar darbą kito sezono metu, vyksta asmeniškai tarp darbdavio ir darbuotojo. Dažniausiai sėkmingą bendradarbiavimą tarp darbuotojo ir darbdavio nulemia įdarbinto asmens darbo rezultatai ir jo sugebėjimas prisitaikyti prie darbo sąlygų Norvegijoje. Visi darbuotojai su darbdaviu privalo pasirašyti darbo sutartį. Darbo sutartis numato darbo laiką, darbo užmokestį ir kitas darbo sąlygas, atostogas. Būtinai įsigilinkite ir supraskite sutartį prieš ją pasirašydami. Pasirašytos sutarties antrąjį egzempliorių turite pasilikti sau. Pasirašius darbo sutartį, Jūs esate darbdavio automatiškai apdraudžiamas nuo traumos darbo ir kelionės iš darbo ir į darbą metu. Visi darbuotojai nustatytu laiku privalo gauti darbo užmokestį ir algos išmokėjimo lapelį (lønnslipp). Paprastai darbdavys pats neatskaičiuoja iš algos mokesčio pvz. už buto nuomą ar pan. Jums turi būti išmokama pilna suma, atskaičiuojant tik mokestį valstybei, o visus kitus atskaitymus darbdavys gali daryti tik raštiškai susitaręs su Jumis (tai gali būti įrašyta į darbo sutartį). Metų pabaigoje darbdavys jums turi pateikti visų metų algos lapelį (lønns- og trekkoppgave). Jį darbdavys t.p. siunčia ir mokesčių inspekcijai, kuri tikrina, ar teisingai sumokėti mokesčiai. Darbo sąlygas ir darbdavių bei darbuotojų santykius kontroliuoja darbo inspekcija. Daugiau informacijos apie savo teises ieškokite šios tarnybos tinklalapyje www.arbeidstilsynet.no. Atsiminkite, kad dirbti be darbo leidimo ir raštiškos darbo sutarties yra rizikinga, nes galite tapti nesąžiningų darbdavių išnaudojimo auka. Jei kils konfliktas su darbdaviu, kreipkitės į teisininkus (žr. toliau sk. “Teisinė pagalba”).

Mokesčių sistema Norvegijoje.

Mokesčių požiūriu, vienas iš Norvegijos ir Lietuvos skirtumų yra tas, kad, Norvegijoje nėra vieningo gyventojų pajamų mokesčio procento. Mokamų mokesčių dydį lemia daugelis faktorių: gaunamas atlyginimas, darbo stažo trukmė, dirbančiojo šeimos sudėtis ir kt. Mokesčius įtakojančios konkrečios sąlygos ir pagal tai apskaičiuotos atitinkamos mokesčių sumos nurodomos mokesčių lentelėse, kurias Norvegijos mokesčių departamento skyriai kiekvienam darbuotojui pateikia individualiai. Jei darbdavys suteikia darbuotojui nemokamą maitinimą ir gyvenamąjį plotą, tai laikoma nepinigine pajamų dalimi, kuri gali būti apmokestinama. 2008 metais tokios pajamos yra įvertintos 100 NOK vienai parai. Iliustruosime tai, kas pasakyta, pavyzdžiu. Tarkime, darbo dienos atlyginimo vidurkis yra 700 NOK. Taip pat darbuotojui suteikiamas nemokamas gyvenamasis plotas ir pilnas maitinimas. Tokiu atveju jums teks mokėti mokesčius nuo 800 NOK sumos (grynosios pajamos, lygios 700 NOK + kitos pajamos 100 NOK).

Įsidarbinus Norvegijoje, Jums bus reikalinga „skattekort“ (mokesčių kortelė), nurodanti, kiek procentų savo uždarbio turite sumokėti kaip mokestį valstybei. Ją išduoda mokesčių inspekcija www.skatteetaten.no. Susisiekite su artimiausiu savo gyvenamosios vietos Norvegijoje mokesčių inspekcijos skyriumi ir ją gausite.

Laisvalaikis.

Norvegijoje yra daugybė galimybių puikiai praleisti laisvalaikį. Neminėsime visų įprastų laisvalaikio leidimo būdų, tačiau norime informuoti, kad Norvegijoje bibliotekos yra nemokamos, ir Oslo Deichmanske bibliotekose (ypač centriniame skyriuje) yra didelis knygų įvairiomis t.p. ir lietuvių kalba, pasirinkimas. Informacijos ieškokite www.deichmanske-bibliotek.oslo.kommune.no. Knygas, jei gyvenate ne Osle, per vietinę Deichmanske biblioteką galima atsisiųsdinti paštu.

Automobilis.

Norvegijoje yra griežtos automobilių importo taisyklės. Jei Norvegijoje dirbate ir gyvenate pastoviai, privalote automobilį perregistruoti ir sumokėti jo importo mokestį. Automobilis taip pat turi būti apdraustas. Laikykitės eismo taisyklių, nustatyto greičio apribojimo, o ypač – draudimo vairuoti išgėrus. Jei asmuo sulaikomas vairuojantis išgėręs (leistina norma – 0,2 promilės alkoholio), jam paprastai dvejiems metams atimama teisė vairuoti automobilį Norvegijoje. Sulaikomas pakartotinai gali visam laikui prarasti teisę Norvegijoje vairuoti automobilį. Daugiau informacijos - Norvegijos kelių transporto inspekcijos internetinėje svetainėje www.vegvesen.no.

Nyderlandai

Gamta, klimatas.

Olandija (Nyderlandai) - nedidelė valstybė šiaurės vakarų Europoje, jos krantus skalauja Šiaurės jūra, pietuose ji ribojasi su Belgija, vakaruose - Vokietija. Nyderlandų karalystei taip pat priklauso Nyderlandų Antilai ir Aruba. Olandijos klimatas - vidutinių platumų jūrinis. Būdingos šiltos žiemos ir vėsios vasaros, dažni rūkai. Vidutinė Sausio mėnesio temperatūra Amsterdame - +2,5°C, Liepos - +18°C. Vidutinis metinis kritulių kiekis - 650mm.

Ekonomika.

Žvejyba, bankininkystė, žemės ūkis ir laivyba - svarbiausios sritys Nyderlandų ekonimikoje. Svarbiausios Nyderlandų pramonės šakos: maisto pramonė, chemijos pramonė, naftos perdirbimas, elektros įrangos gamyba ir sunkvežimių gamyba.

Mokesčiai.

Fizinių asmenų pajamų mokestis skirstomas į 3 grupes pagal gaunamų pajamų rūšis: pajamos už darbinę veiklą ir nekilnojamą turtą (kartu su darbuotojų mokama socialinio draudimo įmoka), pajamos gaunamos iš verslo, pajamos už santaupas ir investuotą kapitalą. Nyderlanduose pajamoms yra taikoma progresinė mokesčių skaičiavimo sistema. Kuo didesnės gaunamos pajamos, tuo didesniu mokesčių tarifu jos apmokestinamos. Darbdavys perveda pajamų mokestį ir socialinio draudimo įmoką vietos Mokesčių inspekcijai. Daugiau informacijos galite rasti: www.belastingdienst.nl

Socialinio draudimo numeris (BSN).

Norėdami dirbti Nyderlanduose turite gauti socialinio draudimo numerį, šis skaičius reiškia, kad tampate registruotu mokečių mokėtoju, įgyjate garantijas socialinės apsaugos sistemoje (soc. draudimo numeris – BSN, burgerservicenemmers). Tą reikia padaryti gyvenamos vietos savivaldybėje. BSN numeris yra suteikiamas visam laikui. Norėdami gauti daugiau informacijos žiūrėkite IND tinklalapyje www.ind.nl

Sveikatos draudimas.

Darbuotojo sveikatos draudimo įmokas moka darbdavys. Dauguma Nyderlandų gyventojų yra drausti privalomuoju sveikatos draudimu, tačiau jis netaikomas valstybės tarnautojams, savarankiškai dirbantiems asmenims bei asmenims, kurių pajamos viršija įstatyme nustatytą ribą. Šie asmenys turi draustis privačiu draudimu (Prive-verzekering). Draudimas metams kainuoja apie 1100 eurų per metus. Nacionalinis sveikatos draudimas AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) visiems Nyderlandų gyventojams padengia tam tikras išlaidas (pvz., vaistų pagal receptą įsigijimą).

Darbo užmokestis.

Darbo užmokestis Nyderlanduose priklauso nuo to, kokį darbą jūs dirbate. Suaugęs žmogus skaitosi nuo 23 metų, bet legalų darbą gali pradėti dirbti nuo 15 metų.Pagal Nyderlandų įstatymus, jaunimui iki 23 metų yra mokami mažesni atlyginimai.


Mūsų partneriai. Platesnė informacija apie darba užsienyje.